Postinumeroalue · Varkaus

78200 Varkaus Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 150koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 017 €−24 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 78200 Varkaus Keskus asui 4 150 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 4,5 km², joten asukkaita on 920 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 017 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 803. korkein 2 927 alueesta ja 14. kunnan 14 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 26,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 925 asuntokuntaa, keskimäärin 1,40 henkeä taloudessa, ja 44 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 78200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 017 €
Keskitulo, asukkaat22 253 €
Mediaanitulo, taloudet22 732 €
Keskitulo, taloudet28 701 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %64 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,0 %
16–194,9 %
20–2910,5 %
30–399,3 %
40–4910,0 %
50–599,8 %
60–6915,6 %
70–7918,6 %
80+14,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 795 henkeä).

Vain perusaste34,5 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen42,9 %
Alempi korkeakoulu15,9 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset26,7 %
Työttömät9,7 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset45,9 %
Lapset 0–146,3 %
Muut5,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 925
Henkeä / asuntokunta1,40
Omistusasunnoissa44 %
Vuokra-asunnoissa55 %
Yksinasuvien taloudet70 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko55,8 m²
Asumisväljyys40,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja89 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella1 958

Varkaus: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Varkaus

  1. 78310 Puurtila29 181 €
  2. 78610 Kurola27 637 €
  3. 78400 Luttila26 921 €
  4. 78500 Pitkälänniemi-Könönpelto26 356 €
  5. 78710 Akonlahti25 923 €
  6. 78850 Käpykangas25 487 €
  7. 78250 Päiviönsaari25 306 €
  8. 78210 Kuoppakangas24 195 €
  9. 78870 Kaura-Aho24 013 €
  10. 78900 Ruokokoski23 377 €
  11. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
  12. 78300 Kommila22 813 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 77910 Vaajasalmi25 193 €
  2. 77930 Kerkonjoensuu21 017 €
  3. 77960 Pakarila–
  4. 78210 Kuoppakangas24 195 €
  5. 78250 Päiviönsaari25 306 €
  6. 78300 Kommila22 813 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.