Postinumeroalue · Ilomantsi

81430 Kivilahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat65koko maa 5 635 971
Mediaanitulo17 031 €−35 % vs. koko maa
Keski-ikä64 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut10 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 81430 Kivilahti (Ilomantsi) asui 65 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 64 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 290,4 km², joten asukkaita on 0,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 17 031 € vuodessa verojen jälkeen, 35 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 915. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 12 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 10 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 42 asuntokuntaa, keskimäärin 1,50 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 81430 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat17 031 €
Keskitulo, asukkaat21 599 €
Mediaanitulo, taloudet26 123 €
Keskitulo, taloudet32 040 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

45 %45 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–151,5 %
16–193,1 %
20–290,0 %
30–391,5 %
40–4910,8 %
50–5916,9 %
60–6920,0 %
70–7932,3 %
80+13,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (62 henkeä).

Vain perusaste30,6 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen58,1 %
Alempi korkeakoulu6,5 %
Ylempi korkeakoulu3,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset23,1 %
Työttömät10,8 %
Opiskelijat4,6 %
Eläkeläiset56,9 %
Lapset 0–141,5 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat42
Henkeä / asuntokunta1,50
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet5 %
Asuntojen keskikoko78,9 m²
Asumisväljyys53,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit229
Työpaikat alueella2

Ilomantsi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ilomantsi

  1. 82915 Sonkaja24 414 €
  2. 82980 Möhkö22 353 €
  3. 82820 Maukkula22 014 €
  4. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  5. 82900 Ilomantsi Keskus21 552 €
  6. 81470 Naarva21 538 €
  7. 81450 Huhus-Käenkoski21 177 €
  8. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  9. 81350 Tokrajärvi19 755 €
  10. 82967 Hattu19 285 €
  11. 82830 Haukivaara18 698 €
  12. 81460 Käenkoski–

Lähimmät postinumerot

  1. 81360 Sarvinki19 552 €
  2. 81390 Revonkylä22 599 €
  3. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  4. 81450 Huhus-Käenkoski21 177 €
  5. 81460 Käenkoski–
  6. 81470 Naarva21 538 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.