Postinumeroalue · Ilomantsi

82900 Ilomantsi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 170koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 552 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82900 Ilomantsi Keskus asui 3 170 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 706,7 km², joten asukkaita on 4,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 552 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 601. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 18,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 863 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 552 €
Keskitulo, asukkaat24 281 €
Mediaanitulo, taloudet29 044 €
Keskitulo, taloudet36 110 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %69 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,0 %
16–192,1 %
20–294,3 %
30–397,3 %
40–498,8 %
50–5911,1 %
60–6923,2 %
70–7921,4 %
80+12,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 840 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen49,1 %
Alempi korkeakoulu14,4 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,7 %
Työttömät6,5 %
Opiskelijat3,0 %
Eläkeläiset51,3 %
Lapset 0–148,2 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 863
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa72 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet55 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko75,4 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja18 %
Kesämökit611
Työpaikat alueella1 030

Ilomantsi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ilomantsi

  1. 82915 Sonkaja24 414 €
  2. 82980 Möhkö22 353 €
  3. 82820 Maukkula22 014 €
  4. 81420 Tyrjänsaari21 645 €
  5. 81470 Naarva21 538 €
  6. 81450 Huhus-Käenkoski21 177 €
  7. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  8. 81350 Tokrajärvi19 755 €
  9. 82967 Hattu19 285 €
  10. 82830 Haukivaara18 698 €
  11. 81430 Kivilahti17 031 €
  12. 81460 Käenkoski–

Lähimmät postinumerot

  1. 82865 Kokinvaara-Mannervaara19 053 €
  2. 82870 Luutalahti–
  3. 82880 Mannervaara–
  4. 82915 Sonkaja24 414 €
  5. 82960 Lehtovaara-Kuikkalampi20 822 €
  6. 82967 Hattu19 285 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.