Postinumeroalue · Rääkkylä

82290 Nieminen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat337koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 088 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82290 Nieminen (Rääkkylä) asui 337 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 157,7 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 088 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 679. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 4 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 21,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 195 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82290 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 088 €
Keskitulo, asukkaat26 145 €
Mediaanitulo, taloudet31 419 €
Keskitulo, taloudet41 361 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %61 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,4 %
16–192,1 %
20–294,7 %
30–395,0 %
40–4910,1 %
50–5914,2 %
60–6925,8 %
70–7923,7 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (308 henkeä).

Vain perusaste23,1 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen51,6 %
Alempi korkeakoulu17,2 %
Ylempi korkeakoulu5,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,9 %
Työttömät8,3 %
Opiskelijat2,1 %
Eläkeläiset47,8 %
Lapset 0–147,4 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat195
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko88,3 m²
Asumisväljyys54,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit368
Työpaikat alueella21

Rääkkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rääkkylä

  1. 82335 Rasivaara21 709 €
  2. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €
  3. 82300 Rääkkylä Keskus20 174 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82200 Hammaslahti23 731 €
  2. 82210 Suhmura26 106 €
  3. 82220 Niittylahti29 361 €
  4. 82300 Rääkkylä Keskus20 174 €
  5. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €
  6. 82335 Rasivaara21 709 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.