Postinumeroalue · Rääkkylä

82335 Rasivaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat532koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 709 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82335 Rasivaara (Rääkkylä) asui 532 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 205,1 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 709 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 566. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 4 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 290 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82335 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 709 €
Keskitulo, asukkaat24 850 €
Mediaanitulo, taloudet35 450 €
Keskitulo, taloudet41 034 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %57 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,8 %
16–192,4 %
20–293,2 %
30–396,6 %
40–4910,2 %
50–5914,8 %
60–6922,6 %
70–7922,2 %
80+9,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (478 henkeä).

Vain perusaste25,3 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen58,2 %
Alempi korkeakoulu10,3 %
Ylempi korkeakoulu3,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,8 %
Työttömät5,3 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset46,1 %
Lapset 0–148,1 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat290
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko92,0 m²
Asumisväljyys54,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit261
Työpaikat alueella81

Rääkkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rääkkylä

  1. 82290 Nieminen21 088 €
  2. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €
  3. 82300 Rääkkylä Keskus20 174 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82290 Nieminen21 088 €
  2. 82300 Rääkkylä Keskus20 174 €
  3. 82310 Oravisalo-Varpasalo20 549 €
  4. 82350 Tikkala26 818 €
  5. 82360 Onkamo26 828 €
  6. 82380 Tolosenmäki23 166 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.