Postinumeroalue · Kitee
82430 Puhos-Leinovaara
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 82430 Puhos-Leinovaara (Kitee) asui 728 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 281,3 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 569 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 596. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 13 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 18,7 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 374 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (643 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kitee
- 82510 Kiteenlahti24 872 €
- 82395 Haarajärvi24 275 €
- 82460 Hummovaara24 146 €
- 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
- 82380 Tolosenmäki23 166 €
- 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
- 82590 Närsäkkälä22 271 €
- 82500 Kitee Keskus21 704 €
- 82580 Juurikka21 623 €
- 59810 Suurikylä21 118 €
- 58350 Villala20 721 €
- 82490 Heinoniemi20 614 €
Lähimmät postinumerot
- 82360 Onkamo26 828 €
- 82380 Tolosenmäki23 166 €
- 82395 Haarajärvi24 275 €
- 82460 Hummovaara24 146 €
- 82490 Heinoniemi20 614 €
- 82500 Kitee Keskus21 704 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.