Postinumeroalue · Kitee

82460 Hummovaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat96koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 146 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82460 Hummovaara (Kitee) asui 96 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 35,3 km², joten asukkaita on 2,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 146 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 841. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 13 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 43 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82460 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 146 €
Keskitulo, asukkaat28 164 €
Mediaanitulo, taloudet44 686 €
Keskitulo, taloudet50 687 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %51 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,8 %
16–194,2 %
20–295,2 %
30–398,3 %
40–4912,5 %
50–5912,5 %
60–6918,8 %
70–7917,7 %
80+2,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (74 henkeä).

Vain perusaste24,3 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen55,4 %
Alempi korkeakoulu13,5 %
Ylempi korkeakoulu5,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,1 %
Työttömät7,3 %
Opiskelijat8,3 %
Eläkeläiset35,4 %
Lapset 0–1416,7 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat43
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa12 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko97,8 m²
Asumisväljyys47,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit44
Työpaikat alueella9

Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kitee

  1. 82510 Kiteenlahti24 872 €
  2. 82395 Haarajärvi24 275 €
  3. 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
  4. 82380 Tolosenmäki23 166 €
  5. 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
  6. 82590 Närsäkkälä22 271 €
  7. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  8. 82580 Juurikka21 623 €
  9. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  10. 59810 Suurikylä21 118 €
  11. 58350 Villala20 721 €
  12. 82490 Heinoniemi20 614 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82380 Tolosenmäki23 166 €
  2. 82395 Haarajärvi24 275 €
  3. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  4. 82490 Heinoniemi20 614 €
  5. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  6. 82510 Kiteenlahti24 872 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.