Postinumeroalue · Haapajärvi

85710 Parkkila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat352koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 194 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85710 Parkkila (Haapajärvi) asui 352 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 139,7 km², joten asukkaita on 2,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 194 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 823. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 5 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 141 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 194 €
Keskitulo, asukkaat25 379 €
Mediaanitulo, taloudet40 515 €
Keskitulo, taloudet46 697 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %62 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1524,4 %
16–196,0 %
20–298,2 %
30–3910,2 %
40–4910,8 %
50–598,8 %
60–6913,6 %
70–7911,6 %
80+6,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (254 henkeä).

Vain perusaste30,7 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen52,8 %
Alempi korkeakoulu12,6 %
Ylempi korkeakoulu2,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,1 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat8,5 %
Eläkeläiset27,0 %
Lapset 0–1421,9 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat141
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet27 %
Asuntojen keskikoko106,2 m²
Asumisväljyys44,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit19
Työpaikat alueella57

Haapajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapajärvi

  1. 85840 Kuona26 598 €
  2. 85800 Haapajärvi Keskus23 982 €
  3. 85820 Oksava23 686 €
  4. 85730 Tulppo21 820 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85630 Sarjanahde25 859 €
  2. 85640 Maliskylä25 193 €
  3. 85660 Ruuskankylä21 398 €
  4. 85730 Tulppo21 820 €
  5. 85800 Haapajärvi Keskus23 982 €
  6. 85820 Oksava23 686 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.