Postinumeroalue · Haapajärvi

85800 Haapajärvi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 906koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 982 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85800 Haapajärvi Keskus asui 4 906 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 302,4 km², joten asukkaita on 16 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 982 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 898. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 5 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 464 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 982 €
Keskitulo, asukkaat26 231 €
Mediaanitulo, taloudet34 215 €
Keskitulo, taloudet41 887 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %67 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–194,9 %
20–298,3 %
30–399,5 %
40–4911,2 %
50–5911,8 %
60–6915,4 %
70–7914,4 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 950 henkeä).

Vain perusaste26,6 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen47,0 %
Alempi korkeakoulu18,2 %
Ylempi korkeakoulu5,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,4 %
Työttömät5,5 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset32,7 %
Lapset 0–1415,7 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 464
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko86,8 m²
Asumisväljyys45,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja19 %
Kesämökit87
Työpaikat alueella2 191

Haapajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapajärvi

  1. 85840 Kuona26 598 €
  2. 85710 Parkkila24 194 €
  3. 85820 Oksava23 686 €
  4. 85730 Tulppo21 820 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85660 Ruuskankylä21 398 €
  2. 85710 Parkkila24 194 €
  3. 85730 Tulppo21 820 €
  4. 85820 Oksava23 686 €
  5. 85840 Kuona26 598 €
  6. 85900 Reisjärvi Keskus23 996 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.