Postinumeroalue · Oulu

90650 Haapalehto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat10 202koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 132 €+7 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut47 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 90650 Haapalehto (Oulu) asui 10 202 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 8,4 km², joten asukkaita on 1 212 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 132 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % enemmän kuin koko maassa. Se on 623. korkein 2 927 alueesta ja 18. kunnan 45 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 47 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 983 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 68 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 90650 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 132 €
Keskitulo, asukkaat32 725 €
Mediaanitulo, taloudet43 283 €
Keskitulo, taloudet53 845 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %59 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,8 %
16–195,2 %
20–299,0 %
30–3913,1 %
40–4914,1 %
50–5912,8 %
60–6912,6 %
70–7910,8 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (8 241 henkeä).

Vain perusaste14,7 %
Ylioppilastutkinto5,7 %
Ammatillinen33,0 %
Alempi korkeakoulu26,7 %
Ylempi korkeakoulu19,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,9 %
Työttömät6,3 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset24,1 %
Lapset 0–1415,5 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 983
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa68 %
Vuokra-asunnoissa31 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko87,7 m²
Asumisväljyys44,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja35 %
Kesämökit169
Työpaikat alueella1 358

Oulu: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Oulu

  1. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  2. 90540 Kuivasjärvi32 563 €
  3. 90630 Korvensuora30 633 €
  4. 90910 Kontio30 484 €
  5. 90810 Kiviniemi30 339 €
  6. 90310 Madekoski30 338 €
  7. 90420 Metsokangas30 019 €
  8. 90410 Kaakkuri29 731 €
  9. 90660 Sanginsuu29 391 €
  10. 90800 Pateniemi28 973 €
  11. 90460 Oulunsalo Keskus28 953 €
  12. 90940 Jääli28 858 €

Kaikki 45 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 90590 Teknologiakylä8 850 €
  2. 90620 Rusko-Heikinharju26 889 €
  3. 90630 Korvensuora30 633 €
  4. 90660 Sanginsuu29 391 €
  5. 90670 Hiukkavaara33 738 €
  6. 90800 Pateniemi28 973 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.