Postinumeroalue · Ii

91100 Ii Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 688koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 091 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91100 Ii Keskus asui 6 688 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 131,6 km², joten asukkaita on 51 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 091 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 896. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 9 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 739 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91100 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 091 €
Keskitulo, asukkaat28 902 €
Mediaanitulo, taloudet45 332 €
Keskitulo, taloudet50 652 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %65 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1525,1 %
16–196,0 %
20–298,8 %
30–3912,2 %
40–4912,6 %
50–5910,2 %
60–6911,4 %
70–799,0 %
80+4,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 781 henkeä).

Vain perusaste17,2 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen50,3 %
Alempi korkeakoulu22,4 %
Ylempi korkeakoulu7,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,0 %
Työttömät5,8 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset22,4 %
Lapset 0–1423,1 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 739
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa20 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko95,9 m²
Asumisväljyys40,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit729
Työpaikat alueella1 787

Ii: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ii

  1. 91110 Ii Asemanseutu27 733 €
  2. 95130 Hyryoja26 866 €
  3. 91210 Jakkukylä26 582 €
  4. 95110 Kuivaniemi kk22 989 €
  5. 91140 Olhava22 960 €
  6. 95100 Kuivaniemi Keskus22 131 €
  7. 91150 Yli-Olhava20 269 €
  8. 95160 Oijärvi – Lamminperä19 432 €

Lähimmät postinumerot

  1. 90900 Kiiminki Keskus28 413 €
  2. 90910 Kontio30 484 €
  3. 90940 Jääli28 858 €
  4. 91110 Ii Asemanseutu27 733 €
  5. 91140 Olhava22 960 €
  6. 91150 Yli-Olhava20 269 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.