Postinumeroalue · Ii

91150 Yli-Olhava

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat139koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 269 €−23 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91150 Yli-Olhava (Ii) asui 139 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 194,0 km², joten asukkaita on 0,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 269 € vuodessa verojen jälkeen, 23 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 778. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 9 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 28,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 74 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91150 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 269 €
Keskitulo, asukkaat23 693 €
Mediaanitulo, taloudet33 032 €
Keskitulo, taloudet37 254 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %65 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–190,7 %
20–298,6 %
30–3911,5 %
40–496,5 %
50–5910,8 %
60–6921,6 %
70–7916,5 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (116 henkeä).

Vain perusaste28,4 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu11,2 %
Ylempi korkeakoulu3,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,2 %
Työttömät12,2 %
Opiskelijat2,2 %
Eläkeläiset36,7 %
Lapset 0–1416,5 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat74
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko97,0 m²
Asumisväljyys53,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit24
Työpaikat alueella22

Ii: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ii

  1. 91110 Ii Asemanseutu27 733 €
  2. 91100 Ii Keskus27 091 €
  3. 95130 Hyryoja26 866 €
  4. 91210 Jakkukylä26 582 €
  5. 95110 Kuivaniemi kk22 989 €
  6. 91140 Olhava22 960 €
  7. 95100 Kuivaniemi Keskus22 131 €
  8. 95160 Oijärvi – Lamminperä19 432 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91100 Ii Keskus27 091 €
  2. 91110 Ii Asemanseutu27 733 €
  3. 91140 Olhava22 960 €
  4. 91200 Yli-Ii Keskus23 692 €
  5. 91210 Jakkukylä26 582 €
  6. 91240 Tannila21 127 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.