Postinumeroalue · Utajärvi
91640 Särkijärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 91640 Särkijärvi (Utajärvi) asui 78 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 63 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 257,1 km², joten asukkaita on 0,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 046 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 802. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 5 postinumeroalueesta.
9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (74 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Utajärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Utajärvi
- 91660 Ahmas24 793 €
- 91600 Utajärvi Keskus23 820 €
- 91620 Sanginkylä20 892 €
- 91630 Juorkuna16 992 €
- 91670 Rokua–
Lähimmät postinumerot
- 91600 Utajärvi Keskus23 820 €
- 91620 Sanginkylä20 892 €
- 91630 Juorkuna16 992 €
- 91660 Ahmas24 793 €
- 91670 Rokua–
- 91700 Vaala Keskus – Oterma22 140 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.