Postinumeroalue · Vaala

91700 Vaala Keskus – Oterma

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 349koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 140 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 91700 Vaala Keskus – Oterma asui 1 349 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 211,1 km², joten asukkaita on 6,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 140 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 448. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.

9 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 794 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 64 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 91700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 140 €
Keskitulo, asukkaat24 435 €
Mediaanitulo, taloudet29 582 €
Keskitulo, taloudet35 612 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %68 %9 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,5 %
16–194,5 %
20–295,2 %
30–397,6 %
40–498,7 %
50–5910,5 %
60–6919,1 %
70–7919,5 %
80+13,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 167 henkeä).

Vain perusaste28,9 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen47,4 %
Alempi korkeakoulu15,8 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,2 %
Työttömät6,1 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset47,2 %
Lapset 0–1410,7 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat794
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa64 %
Vuokra-asunnoissa34 %
Yksinasuvien taloudet58 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko77,4 m²
Asumisväljyys49,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja8 %
Kesämökit188
Työpaikat alueella454

Vaala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vaala

  1. 91780 Neittävä25 758 €
  2. 91790 Nuojua25 145 €
  3. 92830 Veneheitto24 912 €
  4. 91760 Säräisniemi23 549 €
  5. 91720 Oterma22 888 €
  6. 92810 Pelsonsuo22 851 €
  7. 91730 Kankari22 011 €
  8. 91750 Liminpuro21 308 €
  9. 91710 Jylhämä20 595 €
  10. 91740 Jaalanka – Liminpuro18 891 €
  11. 88340 Manamansalo18 471 €

Lähimmät postinumerot

  1. 91640 Särkijärvi20 046 €
  2. 91660 Ahmas24 793 €
  3. 91670 Rokua–
  4. 91710 Jylhämä20 595 €
  5. 91720 Oterma22 888 €
  6. 91730 Kankari22 011 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.