Postinumeroalue · Rovaniemi

96930 Napapiiri Rovaniemi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat70koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 159 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä34 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 96930 Napapiiri Rovaniemi (Rovaniemi) asui 70 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 34 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 6,7 km², joten asukkaita on 11 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 159 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 141. korkein 2 927 alueesta ja 19. kunnan 44 postinumeroalueesta.

2 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 28 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 96930 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 159 €
Keskitulo, asukkaat24 462 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %78 %2 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1525,7 %
16–198,6 %
20–2912,9 %
30–3915,7 %
40–4912,9 %
50–598,6 %
60–698,6 %
70–794,3 %
80+2,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (49 henkeä).

Vain perusaste30,6 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen51,0 %
Alempi korkeakoulu16,3 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,4 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat14,3 %
Eläkeläiset15,7 %
Lapset 0–1421,4 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat28
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko74,5 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit25
Työpaikat alueella836

Rovaniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Rovaniemi

  1. 96600 Koskenkylä31 525 €
  2. 96460 Pöykkölä31 106 €
  3. 96700 Niskanperä30 814 €
  4. 96190 Lapinrinne – Ahokangas30 265 €
  5. 96900 Saarenkylä30 087 €
  6. 97110 Rautionsaari29 654 €
  7. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  8. 97220 Sinettä29 430 €
  9. 97130 Hirvas28 707 €
  10. 96960 Someroharju28 232 €
  11. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  12. 97610 Oikarainen28 203 €

Kaikki 47 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 96800 Ylikylä – Patosaari29 495 €
  2. 96900 Saarenkylä30 087 €
  3. 96910 Syväsenvaara28 229 €
  4. 96960 Someroharju28 232 €
  5. 97110 Rautionsaari29 654 €
  6. 97130 Hirvas28 707 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.