Postinumeroalue · Kemijärvi

98440 Kallaanvaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat717koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 457 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98440 Kallaanvaara (Kemijärvi) asui 717 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 17,7 km², joten asukkaita on 41 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 457 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 381. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 13 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 382 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 68 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98440 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 457 €
Keskitulo, asukkaat27 618 €
Mediaanitulo, taloudet38 897 €
Keskitulo, taloudet44 597 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %74 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,4 %
16–193,3 %
20–296,3 %
30–3910,3 %
40–4910,7 %
50–5914,5 %
60–6914,8 %
70–7918,8 %
80+8,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (612 henkeä).

Vain perusaste21,6 %
Ylioppilastutkinto1,0 %
Ammatillinen51,5 %
Alempi korkeakoulu21,6 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,5 %
Työttömät6,4 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset37,0 %
Lapset 0–1411,4 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat382
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa68 %
Vuokra-asunnoissa30 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko87,0 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja30 %
Kesämökit10
Työpaikat alueella93

Kemijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kemijärvi

  1. 98400 Isokylä-Ryti-Lehtola27 153 €
  2. 98310 Karvakko26 164 €
  3. 98420 Ryti-Lehtola24 685 €
  4. 98100 Kemijärvi Keskus23 713 €
  5. 98350 Tapionniemi22 553 €
  6. 98450 Kostamo21 814 €
  7. 98120 Särkikangas21 732 €
  8. 97645 Juujärvi21 451 €
  9. 98230 Luusua – Karsimus21 237 €
  10. 98710 Joutsijärvi20 806 €
  11. 98360 Vuostimo20 467 €
  12. 98720 Suomutunturi18 504 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 98360 Vuostimo20 467 €
  2. 98400 Isokylä-Ryti-Lehtola27 153 €
  3. 98420 Ryti-Lehtola24 685 €
  4. 98450 Kostamo21 814 €
  5. 98500 Pelkosenniemi Keskus22 110 €
  6. 98510 Saunavaara27 269 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.