Postinumeroalue · Pelkosenniemi

98500 Pelkosenniemi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat409koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 110 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 98500 Pelkosenniemi Keskus asui 409 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 537,4 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 110 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 458. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 222 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 98500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 110 €
Keskitulo, asukkaat24 487 €
Mediaanitulo, taloudet35 660 €
Keskitulo, taloudet40 240 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %72 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,8 %
16–191,7 %
20–294,2 %
30–396,8 %
40–498,1 %
50–599,8 %
60–6925,7 %
70–7922,5 %
80+13,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (373 henkeä).

Vain perusaste25,7 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen50,9 %
Alempi korkeakoulu16,6 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,8 %
Työttömät2,0 %
Opiskelijat2,2 %
Eläkeläiset56,7 %
Lapset 0–147,1 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat222
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa26 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko77,9 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit86
Työpaikat alueella152

Pelkosenniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pelkosenniemi

  1. 98530 Pyhätunturi27 789 €
  2. 98510 Saunavaara27 269 €
  3. 98560 Kairala-Luiro24 980 €
  4. 98630 Ahvenselkä23 387 €
  5. 98580 Luiro19 641 €
  6. 98570 Aapajärvi17 780 €
  7. 98550 Suvanto–

Lähimmät postinumerot

  1. 98420 Ryti-Lehtola24 685 €
  2. 98440 Kallaanvaara25 457 €
  3. 98450 Kostamo21 814 €
  4. 98510 Saunavaara27 269 €
  5. 98530 Pyhätunturi27 789 €
  6. 98550 Suvanto–

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.