Postinumeroalue · Vantaa

01700 Kivistö

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat13 583koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 568 €+5 % vs. koko maa
Keski-ikä33 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01700 Kivistö (Vantaa) asui 13 583 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 33 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 4,3 km², joten asukkaita on 3 138 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 568 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % enemmän kuin koko maassa. Se on 746. korkein 2 927 alueesta ja 26. kunnan 36 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 7 404 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 28 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 568 €
Keskitulo, asukkaat30 185 €
Mediaanitulo, taloudet33 548 €
Keskitulo, taloudet44 615 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %57 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,9 %
16–195,0 %
20–2923,9 %
30–3921,5 %
40–4913,8 %
50–598,7 %
60–695,4 %
70–792,9 %
80+0,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (10 883 henkeä).

Vain perusaste27,0 %
Ylioppilastutkinto9,3 %
Ammatillinen29,8 %
Alempi korkeakoulu21,5 %
Ylempi korkeakoulu12,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset53,6 %
Työttömät8,3 %
Opiskelijat9,7 %
Eläkeläiset7,1 %
Lapset 0–1416,8 %
Muut4,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat7 404
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa28 %
Vuokra-asunnoissa71 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko56,6 m²
Asumisväljyys31,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja82 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella1 327

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  6. 01520 Tammisto32 815 €
  7. 01680 Askisto32 811 €
  8. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  9. 01750 Keimola32 490 €
  10. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  11. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  12. 01730 Vantaanpuisto31 172 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  2. 01680 Askisto32 811 €
  3. 01690 Ylästö37 792 €
  4. 01710 Pähkinärinne27 804 €
  5. 01720 Petikko28 834 €
  6. 01730 Vantaanpuisto31 172 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.