Postinumeroalue · Vantaa

01710 Pähkinärinne

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 524koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 804 €+6 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut36 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01710 Pähkinärinne (Vantaa) asui 5 524 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,1 km², joten asukkaita on 4 978 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 804 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 697. korkein 2 927 alueesta ja 24. kunnan 36 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 36 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 14,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 015 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 55 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 804 €
Keskitulo, asukkaat28 988 €
Mediaanitulo, taloudet36 315 €
Keskitulo, taloudet43 479 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %63 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,5 %
16–194,1 %
20–2910,5 %
30–3918,2 %
40–4914,2 %
50–5911,2 %
60–6911,3 %
70–799,6 %
80+4,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 499 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto7,2 %
Ammatillinen29,2 %
Alempi korkeakoulu23,5 %
Ylempi korkeakoulu12,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,3 %
Työttömät7,5 %
Opiskelijat7,8 %
Eläkeläiset20,4 %
Lapset 0–1415,2 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 015
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa55 %
Vuokra-asunnoissa45 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko62,2 m²
Asumisväljyys34,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja87 %
Työpaikat alueella369

Vantaa: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Vantaa

  1. 01690 Ylästö37 792 €
  2. 01490 Nikinmäki34 171 €
  3. 01630 Hämeenkylä34 137 €
  4. 01670 Vantaanlaakso33 804 €
  5. 01380 Kuusikko-Hakkila32 983 €
  6. 01520 Tammisto32 815 €
  7. 01680 Askisto32 811 €
  8. 01390 Ruskeasanta-Ilola32 781 €
  9. 01750 Keimola32 490 €
  10. 01420 Päiväkumpu32 360 €
  11. 01260 Itä-Hakkila32 258 €
  12. 01730 Vantaanpuisto31 172 €

Kaikki 36 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 01680 Askisto32 811 €
  2. 01690 Ylästö37 792 €
  3. 01700 Kivistö27 568 €
  4. 01720 Petikko28 834 €
  5. 01730 Vantaanpuisto31 172 €
  6. 01740 Tuupakan teollisuusalue27 956 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.