Postinumeroalue · Orimattila
16260 Hietana
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 16260 Hietana (Orimattila) asui 157 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 44,5 km², joten asukkaita on 3,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 226 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 433. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 13 postinumeroalueesta.
15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 75 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (140 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Orimattila
- 16320 Pennala31 438 €
- 16390 Pakaa29 151 €
- 16330 Heinämaa29 000 €
- 16310 Virenoja28 455 €
- 16510 Luhtikylä28 336 €
- 16280 Kuivanto26 178 €
- 16450 Mallusjoki25 530 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16350 Niinikoski23 527 €
- 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
- 16200 Artjärvi Keskus21 672 €
Lähimmät postinumerot
- 16160 Okkeri25 292 €
- 16200 Artjärvi Keskus21 672 €
- 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
- 16270 Villikkala24 480 €
- 16280 Kuivanto26 178 €
- 16300 Orimattila Keskus24 836 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.