Postinumeroalue · Orimattila

16510 Luhtikylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat444koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 336 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 16510 Luhtikylä (Orimattila) asui 444 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 54,8 km², joten asukkaita on 8,1 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 336 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 577. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 13 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 196 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 16510 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 336 €
Keskitulo, asukkaat31 086 €
Mediaanitulo, taloudet49 358 €
Keskitulo, taloudet57 784 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %59 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,1 %
16–195,6 %
20–296,3 %
30–3913,5 %
40–4914,9 %
50–5916,7 %
60–6913,5 %
70–7912,2 %
80+2,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (362 henkeä).

Vain perusaste19,3 %
Ylioppilastutkinto5,2 %
Ammatillinen50,6 %
Alempi korkeakoulu17,7 %
Ylempi korkeakoulu7,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,7 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat6,5 %
Eläkeläiset23,0 %
Lapset 0–1413,3 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat196
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko110,0 m²
Asumisväljyys50,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit94
Työpaikat alueella135

Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Orimattila

  1. 16320 Pennala31 438 €
  2. 16390 Pakaa29 151 €
  3. 16330 Heinämaa29 000 €
  4. 16310 Virenoja28 455 €
  5. 16280 Kuivanto26 178 €
  6. 16450 Mallusjoki25 530 €
  7. 16300 Orimattila Keskus24 836 €
  8. 16270 Villikkala24 480 €
  9. 16350 Niinikoski23 527 €
  10. 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
  11. 16260 Hietana22 226 €
  12. 16200 Artjärvi Keskus21 672 €

Lähimmät postinumerot

  1. 16390 Pakaa29 151 €
  2. 16450 Mallusjoki25 530 €
  3. 16500 Herrala28 140 €
  4. 16540 Mertie26 803 €
  5. 16600 Järvelä24 331 €
  6. 16610 Kärkölä kk27 506 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.