Postinumeroalue · Orimattila

16280 Kuivanto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat551koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 178 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 16280 Kuivanto (Orimattila) asui 551 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 79,3 km², joten asukkaita on 7,0 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 178 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 137. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 13 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 16280 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 178 €
Keskitulo, asukkaat27 603 €
Mediaanitulo, taloudet40 623 €
Keskitulo, taloudet46 889 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %65 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,9 %
16–194,4 %
20–294,9 %
30–399,1 %
40–4916,7 %
50–5916,7 %
60–6915,2 %
70–7912,0 %
80+4,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (444 henkeä).

Vain perusaste21,4 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen56,5 %
Alempi korkeakoulu13,5 %
Ylempi korkeakoulu5,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,9 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat5,4 %
Eläkeläiset24,3 %
Lapset 0–1415,8 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat260
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko102,0 m²
Asumisväljyys49,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella64

Orimattila: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Orimattila

  1. 16320 Pennala31 438 €
  2. 16390 Pakaa29 151 €
  3. 16330 Heinämaa29 000 €
  4. 16310 Virenoja28 455 €
  5. 16510 Luhtikylä28 336 €
  6. 16450 Mallusjoki25 530 €
  7. 16300 Orimattila Keskus24 836 €
  8. 16270 Villikkala24 480 €
  9. 16350 Niinikoski23 527 €
  10. 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
  11. 16260 Hietana22 226 €
  12. 16200 Artjärvi Keskus21 672 €

Lähimmät postinumerot

  1. 16230 Artjärvi Kirkonkylä23 376 €
  2. 16260 Hietana22 226 €
  3. 16270 Villikkala24 480 €
  4. 16300 Orimattila Keskus24 836 €
  5. 16310 Virenoja28 455 €
  6. 16320 Pennala31 438 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.