Postinumeroalue · Mäntyharju

19460 Ruorasmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat83koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 201 €−31 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19460 Ruorasmäki (Mäntyharju) asui 83 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 78,0 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 201 € vuodessa verojen jälkeen, 31 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 885. korkein 2 927 alueesta ja 15. kunnan 16 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 49 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19460 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 201 €
Keskitulo, asukkaat22 773 €
Mediaanitulo, taloudet31 746 €
Keskitulo, taloudet35 474 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

42 %45 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,2 %
16–196,0 %
20–294,8 %
30–392,4 %
40–499,6 %
50–5912,0 %
60–6925,3 %
70–7922,9 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (76 henkeä).

Vain perusaste32,9 %
Ylioppilastutkinto3,9 %
Ammatillinen44,7 %
Alempi korkeakoulu13,2 %
Ylempi korkeakoulu5,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset28,9 %
Työttömät7,2 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset50,6 %
Lapset 0–147,2 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat49
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko96,0 m²
Asumisväljyys56,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit292
Työpaikat alueella0

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  7. 19480 Hartosenpää22 884 €
  8. 19410 Kuortti22 121 €
  9. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  10. 52890 Käävänkylä21 860 €
  11. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  12. 52850 Halmeniemi21 012 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 19410 Kuortti22 121 €
  2. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  3. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  4. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  5. 19480 Hartosenpää22 884 €
  6. 19510 Lepsala26 330 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.