Postinumeroalue · Mäntyharju

19420 Mansikkamäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat139koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 298 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19420 Mansikkamäki (Mäntyharju) asui 139 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 63,5 km², joten asukkaita on 2,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 298 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 126. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 16 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 79 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19420 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 298 €
Keskitulo, asukkaat27 742 €
Mediaanitulo, taloudet32 408 €
Keskitulo, taloudet43 347 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %60 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,1 %
16–192,2 %
20–295,8 %
30–395,0 %
40–4913,7 %
50–5916,5 %
60–6925,9 %
70–7913,7 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (123 henkeä).

Vain perusaste32,5 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen48,8 %
Alempi korkeakoulu14,6 %
Ylempi korkeakoulu0,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,2 %
Työttömät5,8 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset36,0 %
Lapset 0–148,6 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat79
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko98,3 m²
Asumisväljyys56,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit133
Työpaikat alueella0

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 52740 Tuustaipale23 212 €
  5. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  6. 19480 Hartosenpää22 884 €
  7. 19410 Kuortti22 121 €
  8. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  9. 52890 Käävänkylä21 860 €
  10. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  11. 52850 Halmeniemi21 012 €
  12. 52730 Koirakivi20 805 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 19320 Nikkaroinen26 467 €
  2. 19370 Nuoramoinen24 634 €
  3. 19410 Kuortti22 121 €
  4. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  5. 19460 Ruorasmäki18 201 €
  6. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.