Postinumeroalue · Mäntyharju

19470 Lihavanpää-Hartosenpää

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat128koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 200 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 19470 Lihavanpää-Hartosenpää (Mäntyharju) asui 128 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 46,9 km², joten asukkaita on 2,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 200 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 154. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 16 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 72 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 19470 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 200 €
Keskitulo, asukkaat26 031 €
Mediaanitulo, taloudet36 239 €
Keskitulo, taloudet43 064 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %66 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,3 %
16–192,3 %
20–293,1 %
30–397,8 %
40–4910,2 %
50–5916,4 %
60–6924,2 %
70–7918,8 %
80+10,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (119 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen47,1 %
Alempi korkeakoulu20,2 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,7 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat1,6 %
Eläkeläiset47,7 %
Lapset 0–146,3 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat72
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa15 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko95,7 m²
Asumisväljyys56,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit128
Työpaikat alueella0

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 19480 Hartosenpää22 884 €
  7. 19410 Kuortti22 121 €
  8. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  9. 52890 Käävänkylä21 860 €
  10. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  11. 52850 Halmeniemi21 012 €
  12. 52730 Koirakivi20 805 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  2. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  3. 19460 Ruorasmäki18 201 €
  4. 19480 Hartosenpää22 884 €
  5. 19510 Lepsala26 330 €
  6. 19540 Koitti-Lepsala20 999 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.