Postinumeroalue · Urjala

31730 Honkola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat93koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 240 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31730 Honkola (Urjala) asui 93 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 52,3 km², joten asukkaita on 1,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 240 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 466. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 9 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 51 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 84 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31730 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 240 €
Keskitulo, asukkaat27 293 €
Mediaanitulo, taloudet34 382 €
Keskitulo, taloudet44 501 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %60 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,7 %
16–193,2 %
20–296,5 %
30–397,5 %
40–4916,1 %
50–5914,0 %
60–6923,7 %
70–7914,0 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (83 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto3,6 %
Ammatillinen42,2 %
Alempi korkeakoulu25,3 %
Ylempi korkeakoulu1,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,5 %
Työttömät1,1 %
Opiskelijat3,2 %
Eläkeläiset31,2 %
Lapset 0–148,6 %
Muut5,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat51
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa84 %
Vuokra-asunnoissa12 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko108,6 m²
Asumisväljyys60,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit51
Työpaikat alueella25

Urjala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Urjala

  1. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  2. 31140 Menonen24 438 €
  3. 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
  4. 31750 Kehro22 774 €
  5. 31860 Tursa22 501 €
  6. 31830 Halkivaha22 461 €
  7. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  8. 31160 Nuutajärvi20 156 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31650 Venäjänkangas27 357 €
  2. 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
  3. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  4. 31750 Kehro22 774 €
  5. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  6. 31810 Oriniemi24 032 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.