Postinumeroalue · Urjala

31830 Halkivaha

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat245koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 461 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31830 Halkivaha (Urjala) asui 245 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 62,4 km², joten asukkaita on 3,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 461 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 373. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 9 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 120 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31830 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 461 €
Keskitulo, asukkaat26 424 €
Mediaanitulo, taloudet39 778 €
Keskitulo, taloudet47 121 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %58 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,8 %
16–196,1 %
20–295,3 %
30–398,2 %
40–499,0 %
50–5919,6 %
60–6920,8 %
70–7914,7 %
80+6,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (212 henkeä).

Vain perusaste24,1 %
Ylioppilastutkinto6,1 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu17,0 %
Ylempi korkeakoulu2,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,4 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat7,8 %
Eläkeläiset33,5 %
Lapset 0–149,0 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat120
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko101,0 m²
Asumisväljyys51,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit94
Työpaikat alueella30

Urjala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Urjala

  1. 31730 Honkola25 240 €
  2. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  3. 31140 Menonen24 438 €
  4. 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
  5. 31750 Kehro22 774 €
  6. 31860 Tursa22 501 €
  7. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  8. 31160 Nuutajärvi20 156 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31750 Kehro22 774 €
  2. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  3. 31810 Oriniemi24 032 €
  4. 31850 Koskioinen24 228 €
  5. 31860 Tursa22 501 €
  6. 31900 Punkalaidun Keskus21 806 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.