Postinumeroalue · Urjala

31760 Urjala Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 785koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 438 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31760 Urjala Keskus asui 1 785 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 68,7 km², joten asukkaita on 26 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 438 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 379. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 9 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 000 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 63 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 438 €
Keskitulo, asukkaat25 731 €
Mediaanitulo, taloudet30 925 €
Keskitulo, taloudet38 403 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %66 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,5 %
16–193,5 %
20–296,0 %
30–398,3 %
40–4911,9 %
50–5910,4 %
60–6914,2 %
70–7918,0 %
80+14,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 511 henkeä).

Vain perusaste30,9 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen43,8 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu4,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,9 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset41,6 %
Lapset 0–1412,7 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 000
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa63 %
Vuokra-asunnoissa34 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko80,5 m²
Asumisväljyys47,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja23 %
Kesämökit111
Työpaikat alueella782

Urjala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Urjala

  1. 31730 Honkola25 240 €
  2. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  3. 31140 Menonen24 438 €
  4. 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo24 051 €
  5. 31750 Kehro22 774 €
  6. 31860 Tursa22 501 €
  7. 31830 Halkivaha22 461 €
  8. 31160 Nuutajärvi20 156 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31720 Urjalankylä-Kehro24 555 €
  2. 31730 Honkola25 240 €
  3. 31750 Kehro22 774 €
  4. 31810 Oriniemi24 032 €
  5. 31830 Halkivaha22 461 €
  6. 31850 Koskioinen24 228 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.