Postinumeroalue · Punkalaidun

31850 Koskioinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat126koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 228 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 31850 Koskioinen (Punkalaidun) asui 126 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 29,0 km², joten asukkaita on 4,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 228 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 809. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 6 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 61 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 31850 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 228 €
Keskitulo, asukkaat27 284 €
Mediaanitulo, taloudet40 564 €
Keskitulo, taloudet46 693 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %60 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–195,6 %
20–298,7 %
30–396,3 %
40–4910,3 %
50–5917,5 %
60–6917,5 %
70–7911,9 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (104 henkeä).

Vain perusaste22,1 %
Ylioppilastutkinto7,7 %
Ammatillinen49,0 %
Alempi korkeakoulu18,3 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,7 %
Työttömät3,2 %
Opiskelijat7,1 %
Eläkeläiset34,1 %
Lapset 0–1413,5 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat61
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa98 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko111,4 m²
Asumisväljyys55,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit60
Työpaikat alueella33

Punkalaidun: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Punkalaidun

  1. 31810 Oriniemi24 032 €
  2. 31930 Vanttila23 718 €
  3. 31970 Kanteenmaa22 571 €
  4. 31900 Punkalaidun Keskus21 806 €
  5. 31950 Sadonmaa21 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 31760 Urjala Keskus22 438 €
  2. 31810 Oriniemi24 032 €
  3. 31830 Halkivaha22 461 €
  4. 31860 Tursa22 501 €
  5. 31900 Punkalaidun Keskus21 806 €
  6. 31930 Vanttila23 718 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.