Postinumeroalue · Kangasala

36240 Vatiala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 123koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 500 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut44 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 36240 Vatiala (Kangasala) asui 6 123 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 6,3 km², joten asukkaita on 969 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 500 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 552. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 16 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 44 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 054 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 66 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 36240 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 500 €
Keskitulo, asukkaat30 674 €
Mediaanitulo, taloudet39 370 €
Keskitulo, taloudet48 342 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %63 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,6 %
16–195,1 %
20–2912,9 %
30–3916,3 %
40–4913,9 %
50–5911,5 %
60–699,1 %
70–797,8 %
80+3,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 785 henkeä).

Vain perusaste13,5 %
Ylioppilastutkinto7,5 %
Ammatillinen35,0 %
Alempi korkeakoulu27,1 %
Ylempi korkeakoulu16,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,6 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat7,6 %
Eläkeläiset16,7 %
Lapset 0–1418,4 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 054
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa66 %
Vuokra-asunnoissa33 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko75,9 m²
Asumisväljyys38,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja55 %
Kesämökit23
Työpaikat alueella1 120

Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasala

  1. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  2. 36110 Ruutana32 239 €
  3. 36280 Pikonlinna31 020 €
  4. 36270 Huutijärvi29 095 €
  5. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  6. 36570 Kaivanto27 829 €
  7. 36430 Pakkala27 455 €
  8. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  9. 36340 Tohkala27 027 €
  10. 36520 Raikku26 685 €
  11. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  12. 36220 Suorama26 289 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  2. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  3. 36220 Suorama26 289 €
  4. 36270 Huutijärvi29 095 €
  5. 36280 Pikonlinna31 020 €
  6. 36340 Tohkala27 027 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.