Postinumeroalue · Kangasala

36280 Pikonlinna

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat288koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 020 €+18 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut56 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 36280 Pikonlinna (Kangasala) asui 288 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 0,5 km², joten asukkaita on 609 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 020 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % enemmän kuin koko maassa. Se on 199. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 16 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 56 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 108 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 36280 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 020 €
Keskitulo, asukkaat36 916 €
Mediaanitulo, taloudet63 445 €
Keskitulo, taloudet70 077 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

6 %65 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,3 %
16–192,8 %
20–294,5 %
30–3915,3 %
40–4911,5 %
50–5911,5 %
60–6912,2 %
70–7917,0 %
80+10,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (240 henkeä).

Vain perusaste20,0 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen20,4 %
Alempi korkeakoulu35,4 %
Ylempi korkeakoulu20,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,3 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat3,5 %
Eläkeläiset38,2 %
Lapset 0–1414,9 %
Muut1,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat108
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko98,1 m²
Asumisväljyys45,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja38 %
Kesämökit1
Työpaikat alueella272

Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasala

  1. 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
  2. 36110 Ruutana32 239 €
  3. 36270 Huutijärvi29 095 €
  4. 36240 Vatiala28 500 €
  5. 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
  6. 36570 Kaivanto27 829 €
  7. 36430 Pakkala27 455 €
  8. 36200 Kangasala Keskus27 234 €
  9. 36340 Tohkala27 027 €
  10. 36520 Raikku26 685 €
  11. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  12. 36220 Suorama26 289 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 36220 Suorama26 289 €
  2. 36240 Vatiala28 500 €
  3. 36270 Huutijärvi29 095 €
  4. 36340 Tohkala27 027 €
  5. 36420 Sahalahti Keskus26 483 €
  6. 36430 Pakkala27 455 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.