Postinumeroalue · Kangasala
36420 Sahalahti Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 36420 Sahalahti Keskus (Kangasala) asui 1 663 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 99,8 km², joten asukkaita on 17 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 483 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 053. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 16 postinumeroalueesta.
15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 808 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 77 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 351 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kangasala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kangasala
- 36100 Kangasala Asemanseutu32 999 €
- 36110 Ruutana32 239 €
- 36280 Pikonlinna31 020 €
- 36270 Huutijärvi29 095 €
- 36240 Vatiala28 500 €
- 36120 Suinula-Haviseva28 284 €
- 36570 Kaivanto27 829 €
- 36430 Pakkala27 455 €
- 36200 Kangasala Keskus27 234 €
- 36340 Tohkala27 027 €
- 36520 Raikku26 685 €
- 36220 Suorama26 289 €
Lähimmät postinumerot
- 36270 Huutijärvi29 095 €
- 36280 Pikonlinna31 020 €
- 36340 Tohkala27 027 €
- 36430 Pakkala27 455 €
- 36450 Salmentaka25 481 €
- 36520 Raikku26 685 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.