Postinumeroalue · Juva

51880 Koikkala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat176koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 192 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51880 Koikkala (Juva) asui 176 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 109,1 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 192 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 824. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 2,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 99 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51880 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 192 €
Keskitulo, asukkaat28 845 €
Mediaanitulo, taloudet35 465 €
Keskitulo, taloudet46 483 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %52 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,8 %
16–193,4 %
20–294,5 %
30–395,7 %
40–497,4 %
50–5911,4 %
60–6923,9 %
70–7927,3 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (161 henkeä).

Vain perusaste23,6 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen47,8 %
Alempi korkeakoulu16,1 %
Ylempi korkeakoulu9,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,2 %
Työttömät1,1 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset47,7 %
Lapset 0–145,7 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat99
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet47 %
Lapsitaloudet10 %
Asuntojen keskikoko103,7 m²
Asumisväljyys67,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit227
Työpaikat alueella22

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51820 Hatsola26 330 €
  2. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51890 Risulahti21 214 €
  5. 51900 Juva Keskus23 079 €
  6. 51930 Paatela25 623 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.