Postinumeroalue · Juva

51890 Risulahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat68koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 214 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51890 Risulahti (Juva) asui 68 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 93,5 km², joten asukkaita on 0,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 214 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 656. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 12 postinumeroalueesta.

34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 36 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51890 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 214 €
Keskitulo, asukkaat37 493 €
Mediaanitulo, taloudet46 809 €
Keskitulo, taloudet63 939 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %39 %34 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,8 %
16–194,4 %
20–294,4 %
30–3910,3 %
40–491,5 %
50–5914,7 %
60–6933,8 %
70–7911,8 %
80+10,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (61 henkeä).

Vain perusaste19,7 %
Ylioppilastutkinto4,9 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu24,6 %
Ylempi korkeakoulu4,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,2 %
Työttömät1,5 %
Opiskelijat4,4 %
Eläkeläiset42,6 %
Lapset 0–148,8 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat36
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko126,7 m²
Asumisväljyys69,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit171
Työpaikat alueella33

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51880 Koikkala24 192 €
  8. 51980 Lauteala23 189 €
  9. 51900 Juva Keskus23 079 €
  10. 51940 Härkälä21 991 €
  11. 51810 Maivala21 988 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  2. 51860 Narila26 149 €
  3. 51880 Koikkala24 192 €
  4. 51900 Juva Keskus23 079 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51940 Härkälä21 991 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.