Postinumeroalue · Juva
51900 Juva Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 51900 Juva Keskus asui 3 958 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 470,4 km², joten asukkaita on 8,4 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 079 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 193. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 227 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 422 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Juva
- 51780 Kuosmala27 638 €
- 51820 Hatsola26 330 €
- 51860 Narila26 149 €
- 51850 Vuorenmaa26 132 €
- 51930 Paatela25 623 €
- 51760 Nuutilanmäki24 937 €
- 51880 Koikkala24 192 €
- 51980 Lauteala23 189 €
- 51940 Härkälä21 991 €
- 51810 Maivala21 988 €
- 51890 Risulahti21 214 €
Lähimmät postinumerot
- 51860 Narila26 149 €
- 51880 Koikkala24 192 €
- 51890 Risulahti21 214 €
- 51930 Paatela25 623 €
- 51940 Härkälä21 991 €
- 51980 Lauteala23 189 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.