Postinumeroalue · Mäntyharju

52730 Koirakivi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat72koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 805 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 52730 Koirakivi (Mäntyharju) asui 72 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 42,9 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 805 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 724. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 16 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 38 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 52730 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 805 €
Keskitulo, asukkaat32 285 €
Mediaanitulo, taloudet34 130 €
Keskitulo, taloudet49 428 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %47 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,3 %
16–195,6 %
20–292,8 %
30–392,8 %
40–4913,9 %
50–5912,5 %
60–6918,1 %
70–7915,3 %
80+13,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (58 henkeä).

Vain perusaste32,8 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen39,7 %
Alempi korkeakoulu20,7 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,3 %
Työttömät1,4 %
Opiskelijat5,6 %
Eläkeläiset40,3 %
Lapset 0–1415,3 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat38
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet50 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko108,3 m²
Asumisväljyys57,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit257
Työpaikat alueella4

Mäntyharju: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntyharju

  1. 52760 Mynttilä25 089 €
  2. 52960 Nurmaa23 822 €
  3. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  4. 19420 Mansikkamäki23 298 €
  5. 52740 Tuustaipale23 212 €
  6. 19470 Lihavanpää-Hartosenpää23 200 €
  7. 19480 Hartosenpää22 884 €
  8. 19410 Kuortti22 121 €
  9. 19430 Pertunmaa Keskus22 079 €
  10. 52890 Käävänkylä21 860 €
  11. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  12. 52850 Halmeniemi21 012 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 52620 Kuitula23 945 €
  2. 52700 Mäntyharju Keskus23 477 €
  3. 52720 Karankamäki-Koirakivi21 695 €
  4. 52740 Tuustaipale23 212 €
  5. 52760 Mynttilä25 089 €
  6. 52780 Kuomiokoski22 214 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.