Postinumeroalue · Kurikka

61730 Yli-Valli

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat202koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 536 €−26 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 61730 Yli-Valli (Kurikka) asui 202 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 123,6 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 536 € vuodessa verojen jälkeen, 26 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 839. korkein 2 927 alueesta ja 26. kunnan 26 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 102 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 61730 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 536 €
Keskitulo, asukkaat22 958 €
Mediaanitulo, taloudet33 622 €
Keskitulo, taloudet39 028 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %56 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,4 %
16–193,5 %
20–294,5 %
30–396,9 %
40–4913,4 %
50–5912,9 %
60–6917,8 %
70–7922,3 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (172 henkeä).

Vain perusaste31,4 %
Ylioppilastutkinto4,1 %
Ammatillinen49,4 %
Alempi korkeakoulu11,0 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,1 %
Työttömät2,5 %
Opiskelijat3,5 %
Eläkeläiset41,1 %
Lapset 0–1413,4 %
Muut4,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat102
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko95,0 m²
Asumisväljyys49,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit86
Työpaikat alueella20

Kurikka: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kurikka

  1. 61290 Taivalmaa29 361 €
  2. 61270 Luopajärvi27 212 €
  3. 61360 Mieto27 057 €
  4. 61250 Jalasto26 966 €
  5. 61680 Mantila26 218 €
  6. 61310 Panttila26 105 €
  7. 61630 Hirvijärvi26 079 €
  8. 61230 Luopa25 984 €
  9. 61220 Myllysalo25 588 €
  10. 61280 Jokipii25 331 €
  11. 61710 Pentinmäki24 684 €
  12. 61720 Koskue24 314 €

Kaikki 26 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 61680 Mantila26 218 €
  2. 61710 Pentinmäki24 684 €
  3. 61720 Koskue24 314 €
  4. 61760 Ilvesjoki24 194 €
  5. 61800 Kauhajoki Keskus23 772 €
  6. 61810 Luomankylä24 843 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.