Postinumeroalue · Pielavesi

72430 Kumpula

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat215koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 018 €−20 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72430 Kumpula (Pielavesi) asui 215 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 121,9 km², joten asukkaita on 1,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 018 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 691. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 10 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 99 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72430 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 018 €
Keskitulo, asukkaat25 805 €
Mediaanitulo, taloudet36 066 €
Keskitulo, taloudet44 852 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

34 %51 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,6 %
16–193,7 %
20–293,3 %
30–3912,1 %
40–499,8 %
50–597,4 %
60–6919,5 %
70–7923,3 %
80+2,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (170 henkeä).

Vain perusaste27,6 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen51,8 %
Alempi korkeakoulu14,1 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,1 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset37,7 %
Lapset 0–1417,2 %
Muut0,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat99
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko107,6 m²
Asumisväljyys52,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit61
Työpaikat alueella26

Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pielavesi

  1. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  2. 72570 Vuorikylä24 580 €
  3. 72810 Jylhänkylä23 117 €
  4. 72550 Säviä22 255 €
  5. 72530 Säviäntaipale22 195 €
  6. 72740 Laukkala22 101 €
  7. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  8. 72840 Saarela20 668 €
  9. 72510 Jokijärvi20 077 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72360 Närhilä18 217 €
  2. 72380 Horontaipale26 446 €
  3. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  4. 72490 Saarinen–
  5. 72510 Jokijärvi20 077 €
  6. 72530 Säviäntaipale22 195 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.