Postinumeroalue · Pielavesi
72510 Jokijärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 72510 Jokijärvi (Pielavesi) asui 91 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 103,2 km², joten asukkaita on 0,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 077 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 800. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 10 postinumeroalueesta.
10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 55 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (83 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pielavesi
- 72710 Vaaraslahti25 369 €
- 72570 Vuorikylä24 580 €
- 72810 Jylhänkylä23 117 €
- 72550 Säviä22 255 €
- 72530 Säviäntaipale22 195 €
- 72740 Laukkala22 101 €
- 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
- 72430 Kumpula21 018 €
- 72840 Saarela20 668 €
Lähimmät postinumerot
- 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
- 72430 Kumpula21 018 €
- 72490 Saarinen–
- 72530 Säviäntaipale22 195 €
- 72550 Säviä22 255 €
- 72570 Vuorikylä24 580 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.