Postinumeroalue · Pielavesi

72530 Säviäntaipale

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat199koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 195 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 72530 Säviäntaipale (Pielavesi) asui 199 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 110,1 km², joten asukkaita on 1,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 195 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 443. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 10 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 97 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 72530 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 195 €
Keskitulo, asukkaat26 402 €
Mediaanitulo, taloudet42 232 €
Keskitulo, taloudet48 580 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %58 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,5 %
16–192,5 %
20–297,0 %
30–395,5 %
40–498,5 %
50–5914,6 %
60–6924,6 %
70–7920,6 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (177 henkeä).

Vain perusaste27,1 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen57,6 %
Alempi korkeakoulu12,4 %
Ylempi korkeakoulu1,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,7 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat2,5 %
Eläkeläiset43,7 %
Lapset 0–149,5 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat97
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko108,3 m²
Asumisväljyys55,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit72
Työpaikat alueella25

Pielavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pielavesi

  1. 72710 Vaaraslahti25 369 €
  2. 72570 Vuorikylä24 580 €
  3. 72810 Jylhänkylä23 117 €
  4. 72550 Säviä22 255 €
  5. 72740 Laukkala22 101 €
  6. 72400 Pielavesi Keskus-Jylänki21 829 €
  7. 72430 Kumpula21 018 €
  8. 72840 Saarela20 668 €
  9. 72510 Jokijärvi20 077 €

Lähimmät postinumerot

  1. 72430 Kumpula21 018 €
  2. 72490 Saarinen–
  3. 72510 Jokijärvi20 077 €
  4. 72550 Säviä22 255 €
  5. 72570 Vuorikylä24 580 €
  6. 72600 Keitele Keskus23 320 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.