Postinumeroalue · Kiuruvesi

74940 Remeskylä-Tihilänkangas

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat126koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 321 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74940 Remeskylä-Tihilänkangas (Kiuruvesi) asui 126 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 30,8 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 321 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 435. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 11 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 58 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 321 €
Keskitulo, asukkaat28 999 €
Mediaanitulo, taloudet42 514 €
Keskitulo, taloudet50 150 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %56 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,0 %
16–192,4 %
20–293,2 %
30–3912,7 %
40–495,6 %
50–5915,9 %
60–6920,6 %
70–7913,5 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (100 henkeä).

Vain perusaste26,0 %
Ylioppilastutkinto1,0 %
Ammatillinen56,0 %
Alempi korkeakoulu11,0 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,1 %
Työttömät2,4 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset34,9 %
Lapset 0–1417,5 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat58
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko108,9 m²
Asumisväljyys51,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit11
Työpaikat alueella24

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74610 Honkaranta25 131 €
  2. 74680 Myllyniemi24 837 €
  3. 74740 Aittojärvi24 706 €
  4. 74630 Heinäkylä24 677 €
  5. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  6. 74840 Koppeloharju23 585 €
  7. 74720 Niemiskylä23 409 €
  8. 74770 Kalliokylä22 556 €
  9. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74740 Aittojärvi24 706 €
  2. 74770 Kalliokylä22 556 €
  3. 74840 Koppeloharju23 585 €
  4. 74980 Tihilänkangas–
  5. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  6. 75530 Porokylä22 706 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.