Postinumeroalue · Leppävirta

79100 Leppävirta Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 078koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 676 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79100 Leppävirta Keskus asui 5 078 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 399,9 km², joten asukkaita on 13 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 676 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 655. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 14 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 760 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79100 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 676 €
Keskitulo, asukkaat27 594 €
Mediaanitulo, taloudet34 789 €
Keskitulo, taloudet42 576 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %68 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,0 %
16–193,8 %
20–295,8 %
30–399,4 %
40–4910,5 %
50–5911,2 %
60–6917,7 %
70–7917,7 %
80+11,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 318 henkeä).

Vain perusaste23,3 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen46,0 %
Alempi korkeakoulu21,0 %
Ylempi korkeakoulu7,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,7 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset41,3 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 760
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko83,6 m²
Asumisväljyys48,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja20 %
Kesämökit1 025
Työpaikat alueella2 000

Leppävirta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Leppävirta

  1. 78480 Timola30 136 €
  2. 71460 Paukarlahti29 003 €
  3. 71470 Oravikoski28 737 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  7. 79410 Niinimäki25 296 €
  8. 79130 Sorsakoski24 039 €
  9. 79160 Saamaiskylä23 756 €
  10. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  11. 79265 Puponmäki22 390 €
  12. 79330 Näädänmaa22 072 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 78870 Kaura-Aho24 013 €
  2. 78880 Kuvansi26 855 €
  3. 78900 Ruokokoski23 377 €
  4. 79130 Sorsakoski24 039 €
  5. 79140 Kotalahti27 806 €
  6. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.