Postinumeroalue · Leppävirta

79265 Puponmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat84koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 390 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79265 Puponmäki (Leppävirta) asui 84 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 50,3 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 390 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 395. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 14 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 44 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79265 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 390 €
Keskitulo, asukkaat27 614 €
Mediaanitulo, taloudet35 538 €
Keskitulo, taloudet45 400 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %60 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–192,4 %
20–293,6 %
30–392,4 %
40–4915,5 %
50–5919,0 %
60–6915,5 %
70–7921,4 %
80+6,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (72 henkeä).

Vain perusaste26,4 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen51,4 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu2,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,7 %
Työttömät7,1 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset38,1 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat44
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko108,7 m²
Asumisväljyys57,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit56
Työpaikat alueella6

Leppävirta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Leppävirta

  1. 78480 Timola30 136 €
  2. 71460 Paukarlahti29 003 €
  3. 71470 Oravikoski28 737 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  7. 79410 Niinimäki25 296 €
  8. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €
  9. 79130 Sorsakoski24 039 €
  10. 79160 Saamaiskylä23 756 €
  11. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  12. 79330 Näädänmaa22 072 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 79190 Valkeamäki–
  2. 79230 Moninmäki19 721 €
  3. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  4. 79330 Näädänmaa22 072 €
  5. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  6. 79410 Niinimäki25 296 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.