Postinumeroalue · Leppävirta

79410 Niinimäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat312koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 296 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 79410 Niinimäki (Leppävirta) asui 312 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 133,0 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 296 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 442. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 14 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 148 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 79410 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 296 €
Keskitulo, asukkaat31 011 €
Mediaanitulo, taloudet49 100 €
Keskitulo, taloudet55 689 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %60 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–191,9 %
20–292,6 %
30–399,0 %
40–499,6 %
50–5912,5 %
60–6930,1 %
70–7914,4 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (265 henkeä).

Vain perusaste21,5 %
Ylioppilastutkinto1,5 %
Ammatillinen56,2 %
Alempi korkeakoulu18,1 %
Ylempi korkeakoulu2,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,8 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat2,2 %
Eläkeläiset39,1 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat148
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko109,7 m²
Asumisväljyys54,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit247
Työpaikat alueella30

Leppävirta: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Leppävirta

  1. 78480 Timola30 136 €
  2. 71460 Paukarlahti29 003 €
  3. 71470 Oravikoski28 737 €
  4. 79140 Kotalahti27 806 €
  5. 79150 Konnuslahti-Valkeamäki26 938 €
  6. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  7. 79100 Leppävirta Keskus24 676 €
  8. 79130 Sorsakoski24 039 €
  9. 79160 Saamaiskylä23 756 €
  10. 79255 Kurjala-Moninmäki23 494 €
  11. 79265 Puponmäki22 390 €
  12. 79330 Näädänmaa22 072 €

Kaikki 16 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 79265 Puponmäki22 390 €
  2. 79330 Näädänmaa22 072 €
  3. 79350 Itä-Soisalo26 097 €
  4. 79480 Kangaslampi Keskus23 325 €
  5. 79520 Viljolahti20 255 €
  6. 79600 Joroinen Keskus23 166 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.