Postinumeroalue · Haapavesi
86600 Haapavesi Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 86600 Haapavesi Keskus asui 4 875 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 546,6 km², joten asukkaita on 8,9 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 791 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 620. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 73 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 761 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Haapavesi
- 86480 Karhukangas27 191 €
- 86680 Vatjusjärvi25 260 €
- 86550 Mieluskylä23 858 €
- 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
- 86690 Karsikas22 062 €
- 86530 Annonen21 989 €
Lähimmät postinumerot
- 86510 Matkaniva24 261 €
- 86530 Annonen21 989 €
- 86550 Mieluskylä23 858 €
- 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
- 86680 Vatjusjärvi25 260 €
- 86690 Karsikas22 062 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.