Postinumeroalue · Haapavesi

86680 Vatjusjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat361koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 260 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86680 Vatjusjärvi (Haapavesi) asui 361 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 65,0 km², joten asukkaita on 5,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 260 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 459. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 167 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86680 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 260 €
Keskitulo, asukkaat26 237 €
Mediaanitulo, taloudet41 197 €
Keskitulo, taloudet46 102 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %64 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,8 %
16–195,5 %
20–296,9 %
30–396,1 %
40–4913,9 %
50–5913,6 %
60–6919,4 %
70–7913,3 %
80+5,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (291 henkeä).

Vain perusaste23,4 %
Ylioppilastutkinto0,7 %
Ammatillinen58,1 %
Alempi korkeakoulu13,7 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,5 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat8,9 %
Eläkeläiset33,8 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat167
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet31 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko106,3 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit106
Työpaikat alueella33

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  3. 86550 Mieluskylä23 858 €
  4. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  5. 86690 Karsikas22 062 €
  6. 86530 Annonen21 989 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86550 Mieluskylä23 858 €
  2. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  3. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  4. 86690 Karsikas22 062 €
  5. 86710 Kärsämäki Keskus23 257 €
  6. 86800 Pyhäsalmi22 681 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.