Postinumeroalue · Haapavesi

86650 Kytökylä-Joutenniva

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat461koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 324 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut12 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86650 Kytökylä-Joutenniva (Haapavesi) asui 461 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 128,7 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 324 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 119. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 194 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86650 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 324 €
Keskitulo, asukkaat26 549 €
Mediaanitulo, taloudet39 019 €
Keskitulo, taloudet48 964 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %65 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,6 %
16–193,9 %
20–2910,0 %
30–3910,6 %
40–4913,4 %
50–5910,8 %
60–6912,1 %
70–7913,0 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (353 henkeä).

Vain perusaste24,4 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen61,8 %
Alempi korkeakoulu11,6 %
Ylempi korkeakoulu0,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,9 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset26,9 %
Lapset 0–1420,2 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat194
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko101,3 m²
Asumisväljyys43,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit28
Työpaikat alueella111

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  3. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  4. 86550 Mieluskylä23 858 €
  5. 86690 Karsikas22 062 €
  6. 86530 Annonen21 989 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86530 Annonen21 989 €
  2. 86550 Mieluskylä23 858 €
  3. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  4. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  5. 86690 Karsikas22 062 €
  6. 86710 Kärsämäki Keskus23 257 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.