Postinumeroalue · Pello

95710 Naamijoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat36koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 105 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95710 Naamijoki (Pello) asui 36 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 46,4 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 105 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 893. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 19 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 105 €
Keskitulo, asukkaat30 206 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %59 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,6 %
16–190,0 %
20–298,3 %
30–395,6 %
40–495,6 %
50–598,3 %
60–6936,1 %
70–7927,8 %
80+2,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (34 henkeä).

Vain perusaste11,8 %
Ylioppilastutkinto8,8 %
Ammatillinen55,9 %
Alempi korkeakoulu20,6 %
Ylempi korkeakoulu2,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,9 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset47,2 %
Lapset 0–145,6 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat19
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko92,1 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit38
Työpaikat alueella15

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95700 Pello Keskus23 624 €
  2. 95645 Turtola22 966 €
  3. 95750 Orajärvi22 456 €
  4. 95760 Konttajärvi22 098 €
  5. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  6. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  7. 95640 Juoksenki21 377 €
  8. 95770 Lankojärvi21 133 €
  9. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  10. 95720 Jarhoinen18 877 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95680 Lohijärvi23 215 €
  2. 95690 Mellakoski20 379 €
  3. 95700 Pello Keskus23 624 €
  4. 95720 Jarhoinen18 877 €
  5. 95750 Orajärvi22 456 €
  6. 95760 Konttajärvi22 098 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.