Postinumeroalue · Pello

95760 Konttajärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat81koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 098 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä59 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95760 Konttajärvi (Pello) asui 81 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 59 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 164,1 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 098 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 461. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 098 €
Keskitulo, asukkaat25 136 €
Mediaanitulo, taloudet34 911 €
Keskitulo, taloudet42 134 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

27 %60 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–153,7 %
16–193,7 %
20–296,2 %
30–393,7 %
40–496,2 %
50–5922,2 %
60–6918,5 %
70–7923,5 %
80+12,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (77 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto1,3 %
Ammatillinen45,5 %
Alempi korkeakoulu24,7 %
Ylempi korkeakoulu1,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,6 %
Työttömät1,2 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset53,1 %
Lapset 0–142,5 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat46
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko99,4 m²
Asumisväljyys60,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit66
Työpaikat alueella7

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95700 Pello Keskus23 624 €
  3. 95645 Turtola22 966 €
  4. 95750 Orajärvi22 456 €
  5. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  6. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  7. 95640 Juoksenki21 377 €
  8. 95770 Lankojärvi21 133 €
  9. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  10. 95720 Jarhoinen18 877 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95720 Jarhoinen18 877 €
  3. 95750 Orajärvi22 456 €
  4. 95770 Lankojärvi21 133 €
  5. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  6. 95790 Lampsijärvi21 036 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.