Postinumeroalue · Pello

95720 Jarhoinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat43koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 877 €−28 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut14 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 95720 Jarhoinen (Pello) asui 43 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 14,9 km², joten asukkaita on 2,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 877 € vuodessa verojen jälkeen, 28 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 866. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 12 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 14 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 21 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 95720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 877 €
Keskitulo, asukkaat25 288 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %58 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,0 %
16–194,7 %
20–299,3 %
30–390,0 %
40–4918,6 %
50–5911,6 %
60–6920,9 %
70–7918,6 %
80+2,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (36 henkeä).

Vain perusaste33,3 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen47,2 %
Alempi korkeakoulu8,3 %
Ylempi korkeakoulu5,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,9 %
Työttömät2,3 %
Opiskelijat11,6 %
Eläkeläiset30,2 %
Lapset 0–1411,6 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat21
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko98,0 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit18
Työpaikat alueella6

Pello: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pello

  1. 95710 Naamijoki27 105 €
  2. 95700 Pello Keskus23 624 €
  3. 95645 Turtola22 966 €
  4. 95750 Orajärvi22 456 €
  5. 95760 Konttajärvi22 098 €
  6. 95780 Sirkkakoski21 775 €
  7. 97330 Rattosjärvi21 756 €
  8. 95640 Juoksenki21 377 €
  9. 95770 Lankojärvi21 133 €
  10. 95790 Lampsijärvi21 036 €
  11. 97335 Ruuhivaara18 048 €

Lähimmät postinumerot

  1. 95690 Mellakoski20 379 €
  2. 95700 Pello Keskus23 624 €
  3. 95710 Naamijoki27 105 €
  4. 95750 Orajärvi22 456 €
  5. 95760 Konttajärvi22 098 €
  6. 95770 Lankojärvi21 133 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.